Перейти до вмісту
Біль у шиї

Біль у шиї

Біль у шиї

Біль у шиї – це біль, який починається в шиї і може бути пов’язаний з іррадіацією болю в одну або обидві руки. Біль у шиї може бути викликаний рядом порушень або захворювань, що вражають будь-які тканини шиї, нерви, кістки, суглоби, зв’язки або м’язи. Шийний відділ хребта, шийний відділ хребта, складається з семи кісток (хребців С1-С7), які відокремлені один від одного міжхребцевими дисками. Ці диски дозволяють хребту вільно рухатися та діють як амортизатори під час активності.
Кожна хребетна кістка має отвір, що утворює суцільне порожнистий простір, що проходить по всій довжині спини. Це спинномозковий канал, через який проходять спинний мозок і нервові пучки. Спинний мозок омивається спинномозковою рідиною (ліквор) і оточений захисним шаром, званим твердою мозковою оболонкою.
На рівні кожного хребця пара спинномозкових нервів виходить через невеликі отвори, які які розташовані по бокам відносно хребця (один ліворуч і один праворуч). Ці нерви забезпечують діяльність м’язів, чутливість шкіри та інервацію внутрішніх органів тіла і, таким чином, забезпечують чутливість та рух усіх частин тіла.

Причини

Біль у шиї може бути викликаний артритом, дегенерацією диска, звуженням хребтового каналу, запаленням м’язів, травмою. У поодиноких випадках це може бути ознакою раку або менінгіту. При серйозних проблемах з шиєю слід проконсультуватися з лікарем, а часто і з фахівцем, наприклад неврологом, для встановлення точного діагнозу та призначення лікування.
Вік, травма, погана постава або такі захворювання, як артрит, можуть призвести до дегенерації кісток або суглобів шийного відділу хребта, викликаючи килу(грижу) диска або утворення кісткових шпор. Раптова важка травма шиї може також сприяти грижі диска, хлистовій травмі, руйнуванню кровоносних судин, пошкодженню хребта і в крайніх випадках може призвести до незворотного паралічу. Грижі дисків або кісткові нарости можуть викликати звуження хребетного каналу або невеликих отворів, через які виходять корінці спинномозкових нервів, чинячи тиск на спинний мозок або нерви.

Тиск на спинний мозок у шийному відділі може бути серйозною проблемою, тому що практично всі нерви, що йдуть до решти тіла, повинні пройти через шию, щоб досягти кінцевого пункту призначення (руки, груди, живіт, ноги). Це потенційно може поставити під загрозу функції багатьох важливих органів. Тиск на нерв може призвести до оніміння, болю або слабкості в ділянці руки, що іннервується нервом.

Симптоми

Симптоми травми шиї включають ригідність шиї, біль у плечі чи руці, головний біль, лицьовий біль та запаморочення. Іншими причинами болю є розрив зв’язок або пошкодження диска. Консервативне лікування цих травм включає знеболювальні препарати, зниження фізичної активності та лікувальну фізкультуру.
На додаток до болю в шиї здавлення нервових корінців або спинного мозку грижею міжхребцевого диска або кістковою шпорою може призвести до:

• Біль у руці
• Оніміння чи слабкість у руці чи передпліччя
• Поколювання в пальцях або руці
• Труднощі з балансом та ходьбою
Труднощі з балансом та ходьбою

Тестування та діагностика

Діагноз ставиться неврологом на підставі історії хвороби, симптомів, фізикального огляду та результатів діагностичних досліджень, якщо це необхідно. Деякі пацієнти можуть лікуватися консервативно, а потім пройти візуалізіційне дослідження, якщо ліки та фізіотерапія неефективні. Ці дослідження можуть включати:

• Комп’ютерна томографія (КТ)
• Електроміографія (ЕМГ)
• Дослідження нервової провідності (NCS)
• Магнітно-резонансна томографія (МРТ)
• Мієлограма
• Рентген
• Селективна блокада нервових корінців

Лікування

Більшість причин болю в шиї не є небезпечними для життя і проходять з часом і консервативним лікуванням. Визначення стратегії лікування залежить головним чином від визначення локалізації та причини болю. Хоча біль у шиї може бути досить виснажливим і болючим, консервативне лікування може полегшити багато симптомів. Лікар може призначити ліки для зменшення болю або запалення та міорелаксанти, щоб зняти спазм. Скорочення фізичної активності або носіння шийного комірця може допомогти забезпечити підтримку хребта, зменшити рухливість та зменшити біль та подразнення. Ін’єкції у тригерні точки, включаючи кортикостероїди, можуть тимчасово полегшити біль. Консервативне лікування може тривати від чотирьох до восьми тижнів.

Якщо пацієнт відчуває слабкість або оніміння в руках або ногах, негайно зверніться за медичною допомогою. Якщо пацієнт переніс якусь травму і нині відчуває біль у шиї зі слабкістю чи онімінням, рекомендується термінова консультація нейрохірурга.